apple opublikowało wyniki finansowe

Apple opublikowało wyniki finansowe firmy za ostatni kwartał. Wyniki są dobre – firma uzyskała przychody w wyskości rekordowych 18,4 mld dolarów. Jednak inwestorom nie podoba się spadek dynamiki sprzedaży oraz prognozy na najbliższy kwartał.

Wyniki dotyczą kalendarzowego IV kwartału 2015, ale finansowo jest to I kwartał 2016 (rok podatkowy zaczyna się tam w październiku). I kwartał to wzrost przychodów o 2% względem roku poprzedniego i wzrost dochodów netto o 340 mln USD. Firma nieustannie poprawia swoje wyniki finansowe, ale inwestorom nie podoba się spadek dynamiki sprzedaży produktów z nadgryzionym jabłkiem.

Apple od dłuższego czasu nie wprowadził istotnych zmian w swoich produktach. Premiery nowych (a może należy powiedzieć ulepszonych) urządzeń wprawdzie odbywają się regularnie, ale firma nie zaskakuje już innowacjami. Większy iPhone czy smartwatch to nie to czego oczekują inwestorzy. Do tego konkurencja wciąż wprowadza swoje ulepszone produkty przez co Apple traci rynek.

Firma traci dochody na rynku amerykańskim, który nadal pozostaje jego największym odbiorcą. Zyskują rynki – europejski (+4%) i chiński(+14%), gdzie Apple oficjalnie jest od niedawna.

Firma utrzymała prawie taki sam poziom sprzedaży iPhone’ów co w analogicznym kwartale poprzedniego roku, ale sprzedała blisko 25% mniej iPadów, jednego z flagowych produktów marki oraz 4% mniej komputerów.

Niestety udostępniony raport nie publikuje osobnych wyników sprzedażowych Apple watch. Zegarek został wrzucony do kategorii pozostałych urządzeń wraz z np. Apple TV czy akcesoriów. Trochę szkoda bo ciekawe ile inteligentnych zegarków znalazło już nabywców. Jednak ten segment firmy zyskał wzrost ponad 60% przychodów rok do roku.

Co ciekawe raport finansowy mówi, że marża brutto firmy wzrosła do ponad 40% w porównaniu do 39,9% z analogicznego kwartału roku ubiegłego.

Co więcej dobre wyniki ostatniego kwartału mają się nie powtórzyć w kolejnym. Firma ma uzyskać mniejszy przychód w II kwartale 2016 niż w analogicznym okresie 2015. Ta informacja właśnie nie spodobała się inwestorom. Firma co kwartał poprawiała wyniki od 2003.

Pełny raport finansowy można przeczytać tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here