amazon echo

Amazon Echo to bardzo fajne urządzenie, które niestety nie jest dostępne w Polsce. Przynajmniej na razie. W dużym skrócie jest głośnik, który podpięty do Internetu zna (a przynajmniej powienien znać) odpowiedzi na większość naszych pytań. Teraz uzupełnione o jedną funkcję Amazon Echo może zarządzać twoimi finansami – o ile masz konto w Capital One.

Amazon Echo to podłączony do sieci głośnik (choć to dość duże uproszczenie), który jest sterowany głosowo. W swojej funkcjonalności bardzo zbliżony do znanej w iPhone – usłudze Siri. Czyli zadajesz pytanie, a głośnik szuka odpowiedniej informacji w sieci i odpowiada. Urządzenie wyprodukowane już ponad rok temu przez Amazona cieszy się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych. W Europie jego użyteczność jest dość mocno ograniczona, choć firma obiecuje dostosować je do rynku europejskiego. Przede wszystkim chodzi o geolokalizację i bibliotekę muzyczną Amazona.

W ostatnich dniach pojawiło się w sieci kilka informacji na temat jak technologia wpływa zarówno na banki jak i nasze finanse. Wiele osób zastanawia się jak będzie wyglądać obsługa bankowa w przyszłości. Amazon wprowadzając nową funkcję niemal idealnie wstrzelił się w ten trend. Jak twierdzi Amazon teraz Echo ma nową funkcjonalność – pomoże zarządzać finansami. Na razie funkcja ogranicza się tylko do połączenia z bankiem Capital One, ale być może lista instytucji będzie rozszerzona. Co Echo może w tym momencie zrobić:

  • sprawdzić stan rachunku
  • sprawdzić stan limitu karty kredytowej
  • sprawdzić historię rachunku
  • spłacić kartę kredytową

W tym momencie Echo może sprawdzić czy wykonać tylko podstawowe operacje na naszym koncie. Niby nie dużo, ale trzeba pamiętać, że urządzenie obsługujemy głosowo, a dostęp do rachunku niejako obsługuje firma trzecia – czyli Amazon.

Nasuwa się pytanie czy to wszystko jest bezpieczne? Przecież urządzenie może być sterowane przez kogokolwiek. Jak twierdzą obie instytucje – Amazon i bank Capital One – tak. Do uzyskania informacji zwrotnej z Echo można zastosować dodatkowy „PIN” – hasło, dopiero po weryfikacji Echo przedstawi nam informacje.