Alior Bank poinformował wczoraj o rozpoczęciu współpracy z budzącym wiele emocji i kontrowersji przewoźnikiem osobowym – amerykańską firmą Uber. To pierwsza tego typu umowa o współpracy w Polsce. Partnerstwo Ubera z polskim bankiem obejmie trzy obszary działań: wymianę usług biznesowych, finansowanie samochodów dla kierowców Ubera oraz wzajemną promocję dla konsumentów.

Alior Bank często próbuje znaleźć nisze na rynku finansowym przez współpracę z innymi podmiotami. Przykładem może być stworzenie T-Mobile Usługi Bankowe czy planowana współpraca z Tesco. O tym, że Uber ma bardzo duże szanse stać się największym na świecie globalnym pośrednikiem finansowym pisaliśmy już w marcu. Umowy o współpracy z instytucjami finansowymi firma podpisuje na całym świecie. W Polsce to pierwszy tego typu rodzaj współpracy. Ze współpracy korzyści będą obopólne.

– Uber i Alior Bank to firmy, które powstały w podobnym czasie ważnych zmian na rynku usług konsumenckich. Współcześni młodzi ludzie nawigują swoje codzienne życie z poziomu smartfona – to tam chcą dokonywać zakupów, obsługiwać produkty finansowe czy zamawiać przejazdy w wygodny i bezpieczny sposób – mówi Kacper Winiarczyk, dyrektor generalny Ubera w Polsce. Tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które stanowią odpowiedź na te potrzeby, leży głęboko zarówno w DNA Ubera, jak i Alior Banku. Cieszymy się, że to właśnie polski bank, który wyznacza trendy w finansach konsumenckich, jest naszym pierwszym tak dużym partnerem biznesowym w Polsce dodaje Winiarczyk.

Podstawowa współpraca między Uberem a Alior Bankiem polegać będzie na przewozie pracowników banku. Tym samym Alior stał się pierwszym klientem korporacyjnym Ubera w Polsce. Do obsługi obie marki zintegrowały swoje aplikacje, co ma zapewnić bezproblemową komunikację.

Jak wygląda finansowanie aut dla kierowców Ubera w USA pokazuje poniższy film.

 materiał video ze strony http://uber.com

Alior Bank będzie natomiast finansował samochody dla kierowców firmy Uber. Firma chce by samochody, którymi wożeni są jej klienci nie były starsze niż 9 lat. W Stanach Zjednoczonych firma pośredniczy w sprzedaży konkretnych modeli samochodów dla jej podwykonawców. To specyficzna nisza, którą zauważył bank. Co więcej, należy pamiętać, że bank otworzył firmę leasingową Alior Leasing, która najpewniej również odegra dość istotną rolę w ofercie dla kierowców. Na tym jednak nie koniec możliwości zarobkowych dla banku. Właścicielem Alior Banku jest PZU, największa firma ubezpieczeniowa w Polsce. Można przypuszczać, że kierowcy Ubera będą mogli skorzystać ze specjalnych warunków ubezpieczenia jako klienci Alior Banku.

Na współpracy skorzystają też klienci obu instytucji. Firmy planują bowiem specjalne akcje promocyjne skierowane dla swoich klientów.