alior bank przejął BPH, alior bank kupił bph

Jak mówi oficjalny komunikat banku BPH został on sprzedany. Jak już wcześniej informowaliśmy to Alior Bank kupił BPH. Co ciekawe, marka BPH nie zniknie z rynku całkowicie ponieważ Alior Bank nie nabędzie portfela kredytów hipotecznych oraz BPH TFI.

Jak mówi przysłowie – historia lubi się powtarzać – Bank BPH zostanie podzielony w wyniku sprzedaży. To kolejna taka transakcja banku. Poprzednio bank został podzielony na dwie części – jedną nabył bank PEKAO S.A., natomiast drugą – tzw. mały BPH – GE. Tym razem będzie podobnie – Alior Bank nabędzie tzw. Podstawową działalność banku BPH, czyli wszystkie aktywa banku bez Działalności Hipotecznej Banku BPH oraz BPH Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Innymi słowy, Alior Bank przejął BPH bez portfela kredytów hipotecznych. Wszystkie kredyty hipoteczne – te w złotówkach jak i walutach obcych – pozostaną w BPH. Plan podziału ma nastąpić do końca kwietnia 2016, natomiast sama transakcja do końca roku. Banki potrzebować będą zgodny na połączenie obu instytucji przez Komisję Nadzoru Finansowego. Bank BPH, już po transakcji, będzie zatrudniał około 150 doradców hipotecznych. Można rzec, że historia zatoczyła koło i GE (tym razem pod marką BPH) wróci do produktów bankowych, od których wszystko się zaczęło.

Po połączeniu obu banków powstanie jeden z dziesięciu największych banków w Polsce z aktywami ok. 60 miliardów złotych. Co to oznacza dla klientów?

Sądząc po ubiegłorocznym przejęciu Meritum Banku, Alior Bank będzie chciał dość szybko i sprawnie nakłonić obecnych klientów BPH na zmianę rachunków na te dostępne obecnie w ofercie Aliora. Poza tym klienci będą mieli dostęp do większej ilości produktów bankowych w nowym banku.

Bank BPH jest obecnie w fazie restrukturyzacji, która miała przynieść duże oszczędności dla banku. Docelowo uniwersalnych placówek bankowych miało zostać nieco ponad 50 w całym kraju, reszta – ponad 180 placówek miała zostać oddana w formie franczyzy w pierwszej kolejności obecnym pracownikom. Zwolnienia miały dotyczyć nawet 1700 osób. W wyniku połączenia obu banków plan restrukturyzacyjny będzie pewnie zmieniony, ale w wyniku fuzji pracę straci i tak duża część obecnych pracowników BPH. O tym jednak jest jeszcze za wcześnie by spekulować.