Alior Bank przejął BPH, czyli co kupił Alior

Według informacji przekazanych przez agencję Reuters istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Alior Bank kupi BPH. Spekulacje potwierdza również serwis Rzeczpospolita, który twierdzi nawet, że do przejęcia może dojść w najbliższych dniach.

Bank BPH został wystawiony na sprzedaż już w 2014, ale do dziś nie zmienił właściciela. Bank w należy głównie do koncernu General Electric, który chce pozbyć się finansowego biznesu w Polsce. Biznesu, który trzeba dodać boryka się z dość dużymi problemami. Bank jest obecnie w fazie restrukturyzacji, której cały proces przewidziany jest na najbliższe 5 lat, a zwolnienia grupowe mogą objąć nawet 1700 osób.

Bank BPH nie jest dużym bankiem w Polsce – posiada około 2% udziałów w całym rynku. Jego aktywa to około 32 mld złotych. Bank jednak posiada w swoich aktywach duży udział kredytów walutowych (ok. 12 mld złotych) przez co jego atrakcyjność znacznie maleje w czasie gdy widmo przewalutowania tych kredytów może okazać się bardzo kosztowne.

Według informacji przekazanych przez agencję Reuters do transakcji miałoby dojść w drugim lub trzecim kwartale tego roku. Portal Rzeczpospolita informuje, powołując się na anonimowe źródła, że do transakcji może dojść znacznie szybciej bo w ciągu najbliższych tygodni.

PZU chciało już kupić BPH wcześniej w ubiegłym roku, ale rozmowy zostały zerwane ponieważ nie znaleziono kompromisu co do ceny. Na tym etapie o cenie transakcji również nic nie wiadomo. Istnieją podejrzenia, że Alior kupi BPH bez kredytów walutowych. O ewentualnej możliwości „wyłączenia” tej grupy kredytów z aktywów banku, BPH informował już wcześniej. Nie wiadomo również jak miałaby wyglądać transakcja – czy Alior Bank kupi BPH bezpośrednio, czy też zrobi to PZU, a później odsprzeda te aktywa do Aliora.

Coś co wydawało się już mało prawdopodobne okazuje się, że ma nadal dużą szansę na realizację. Mogło wydawać się, że PZU zawiesiło plany budowy dużego banku, którego „kręgosłupem” miałby być obecny Alior Bank. Na tej transakcji być może najwięcej zyskali by, przynajmniej częściowo, pracownicy banku BPH. Być może restrukturyzacja nie objęła zwolnień aż tak dużej grupy osób.