Kredyt jest najpopularniejszym rodzajem finansowania zewnętrznego dla firm i przedsiębiorstw. Jednak od pewnego czasu po przysłowiowych piętach depcze mu leasing. W zależności od potrzeb i możliwości danej firmy, dany rodzaj finansowania będzie dla niej korzystniejszy. Przedstawiamy 8 powodów dlaczego lepiej wybrać kredyt niż leasing…

Obie formy finansowania zewnętrznego mają swoje zalety i wady. Wiele firm przed wyborem finansowania zastanawia się co wybrać kredyt czy leasing? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Wszystko zależy od danej firmy, jej możliwości oraz potrzeb. W tym wpisie prezentujemy 8 powodów dlaczego kredyt jest lepszy niż leasing:

1Dowolny cel

Kredyt w przeciwieństwie do leasingu może zostać przeznaczony na dowolny cel. Oznacza to, że otrzymane środki od banku możemy wykorzystać praktycznie w każdy dowolny sposób, o ile jest on związany z naszą działalnością.

2Finansowanie starszych przedmiotów

Kredyt daje nam możliwość sfinansowania ruchomości czy też nieruchomości, która teoretycznie nie może być już zabezpieczeniem ze względu na swój wiek. Taką sytuację możemy zastać np. w przypadku finansowania używanych aut lub maszyn. Wprawdzie w niektórych przypadkach nie zrobimy tego również kredytem zabezpieczony (gdzie zabezpieczeniem jest nabywany przedmiot), ale możemy taki zakup sfinansować kredytem bez zabezpieczenia na działalność bieżącą (czyli wspomniany wcześniej cel dowolny).

3„Wolna” gotówka

Zarówno w przypadku kredytu czy leasingu nie musimy angażować własnej gotówki, a to pozwala zachować płynność finansową. Jednak w przypadku kredytu możemy otrzymać dodatkową gotówkę zaciągając wyższy kredyt. To właśnie tu jest przewaga kredytu na leasingiem.

4Odnawialność limitu – płynność finansowa

W przypadku odnawialnego limitu w koncie, pieniądze które zasilają rachunek automatycznie spłacają nasze zadłużenie. Płacimy wtedy mniejsze odsetki bo od faktycznie wykorzystanej kwoty w danym czasie.

5Wcześniejsza spłata

Kredyt zawsze możemy wcześniej spłacić niż przewiduje to harmonogram. Często przy kredytach dla firm jest pobierana wtedy prowizja za wcześniejszą spłatę, ale takie rozwiązanie jest możliwe. W przypadku leasingu musimy go spłacać zgodnie z harmonogramem, a przynajmniej przez okres wymagany ustawowo, żeby mówić o umowie leasingu. Minimalny okres spłaty leasingu zależy od stawki amortyzacji danego przedmiotu. Tabelę można zobaczyć tutaj.

6Dłuższy maksymalny okres spłaty – mniejsze obciążenie miesięczne

W zależności od rodzaju kredytu dla firm może on być rozłożony nawet na 20 lat. Dłuższy okres kredytowania to mniejsze obciążenie miesięczne. Nawet kredyty bez zabezpieczenia można rozłożyć na 10 lat (120 miesięcy). Maksymalny okres spłaty dla leasingu jest zazwyczaj znacznie krótszy.

7Własność przedmiotu

Dla wielu osób kwestią kluczową jest prawo własności do danego przedmiotu. W przypadku leasingu operacyjnego niejako wypożyczamy przedmiot umowy leasingowej. W przypadku kredytu to kredytobiorca jest właścicielem i może dowolnie dysponować i zarządzać przedmiotem kredytu, nawet jeżeli jest on przedmiotem zabezpieczenia kredytu.

8Korzyści podatkowe

Te występują zarówno w przypadku leasingu oraz kredytu, z delikatną przewagą leasingu. Jednak koszty kredytu również można „wrzucić” w koszty uzyskania przychodu (co dokładnie można odliczyć sprawdzisz tutaj), przedmiot kredytu można amortyzować.

Finanse w firmie na facebooku