Większość banków walczy o nowych klientów. Ich oferta promocyjna często jest dostępna tylko dla tych, którzy dopiero pierwszy raz mają przyjemność zawarcia współpracy z danym bankiem. Dla klientów już znanych banki bardzo rzadko wprowadzają oferty specjalne. Między innymi właśnie z tego powodu oferta kredytu dla firm z gwarancją COSME w mBanku jest wyjątkowa.

Temat bardzo małego zainteresowania ze strony banków „starymi” klientami był już poruszany na stronach Finanse w firmie. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło. Politykę znanego klienta banki być może prowadzą, ale głównie dotyczy ona przygotowanej oferty – na tzw. „klik” czyli klient może zdecydować się zaciągnąć bez formalności kredyt, który proponuje bank – zazwyczaj na podstawie obrotów na koncie.

Tym bardziej mBank ze swoją ofertą kredytu dla firm zabezpieczonego gwarancją COSME zaskakuje. Kredyt jest przeznaczony tylko dla aktywnych klientów banku. Dodatkowo zaskakuje nie tyle warunkami kredytowymi co liczeniem zdolności kredytowej. mBank jest jednym z 11 banków, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego o gwarancje COSME. PLG COSME to efekt współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Gwarancja COSME pozwoli firmom z sektora MŚP zabezpieczyć nowe kredyty obrotowe lub inwestycyjne do maksymalnej wysokości 600 tys PLN.

Zabezpieczenie kredytu gwarancją PLG COSME daje klientowi możliwość zaciągnięcia kredytu większego o 50% niż przewiduje jego „tradycyjna” czy też „standardowa” zdolność kredytowa. Przykładowo, kiedy zdolność pozwala na zaciągnięcie kredytu w wysokości 100 tys złotych wtedy nowe zabezpieczenie pozwoli zaciągnąć kredyt o 50% większy czyli na 150 tys złotych.

Kredyt z gwarancją COSME w mBanku to:

  • odnawialny limit w rachunku firmowym
  • do 200 tys złotych limitu
  • umowa podpisywana jest na 24 miesiące
  • po 12 miesiącach, limity „dodatkowy” jest spłacany w ratach

Forma spłaty nadwyżki jest ciekawa. Przez pierwsze 12 miesięcy klient korzysta z pełnego powiększonego limitu, natomiast później „spłaca” limit – jest on stopniowo wygaszany. Limit „standardowy” pozostaje w dalszym ciągu dostępny i może być odnowiony na kolejny okres. Funkcjonowanie podwyższonego limitu oraz formę jego spłaty dość precyzyjnie prezentuje grafika przygotowana przez mBank.