BGŻ BNP Paribas

Ostatnio sporo się dzieje na rynku kredytów firmowych. Ostatnimi czasy nowe produkty kredytowe wprowadził Raiffeisen Polbank, BPH przedstawił opcję przeniesienia kredytów z innych banków. Teraz czas na bank, który niedawno zmienił się organizacyjnie – BGŻ BNP Paribas.

Jak podawał ostatnio raport KNF bankom będzie w tym rok zależało na segmencie kredytów firmowych. Faktycznie pewne ożywienie w bankach można zauważyć. Już jakiś czas temu, jeszcze przed oficjalnym połączeniem obu banków – BGŻ i BNP Paribas ten drugi wprowadził ofertę kredytu firmowego dla firm  z segmentu mikro z bardzo niską marżą – 1,49%.

Kredyt zastąpił i tak już tani kredyt z marżą 1,95%, o którym już pisałem na tutejszych stronach (dla porównania tutaj link). Co ważne marża 1,49% jest stała w całym okresie kredytowania.

Podobne marże proponują banki przy kredytach inwestycyjnych, zabezpieczonych hipoteką a BNP (bo w sumie to oferta jeszcze tego banku) daje takie warunki przy kredycie na działalność bieżącą.

Charakterystyka produktu:

  • max kwota kredytu to 500 tys, przy czym do 400 tys PLN jest brak wymaganego zabezpieczenia
  • okres kredytowania – 60 miesięcy
  • wymagane ubezpieczenie Cardiff
  • prowizja min. 2% (wg TOiP)
  • prowizja za wcześniejszą spłatę (2,5%)
  • 1,49% marży w całym okresie kredytowania
  • raty stałe pobierane z rachunku

Brak w tym przypadku w porównaniu do poprzedniej oferty kwoty min. kredytu. Zgodnie z rekomendacją U brak jest na stronie informacji na temat ubezpieczenia, ale jeżeli jest to produkt oferowany również w kredycie hipotecznym, to są dwa warianty ubezpieczenia:

Pakiet A -0,046%

Pakiet B – 0,060%

Dla kogo jest ten kredyt:

  • Indywidualna Działalność Gospodarcza (IDG) lub spółka cywilna albo jawna
  • tylko uproszczona księgowość – KPiR, ryczałt, karta podatkowa
  • min. okres prowadzenia działalności to 2 lata lub 12 miesięcy w przypadku wolnych zawodów (lekarz, prawnik etc.)

Oferta ponownie skierowana jest tylko dla firm z segmentu mikro (wg. procedur Banku – firma BEZ pełnej księgowości). Dlatego z produktów nie mogą skorzystać spółki z o.o., komandytowe, akcyjne etc.

Jeszcze kilka słów na koniec na co może kredyt zostać przeznaczony. Jest to typowy kredyt na działalność bieżącą więc praktycznie można go wykorzystać na cel dowolny związany z firmą. Co ważne decyzja kredytowa może zostać podjęta już w 24 godziny co również stanowi o atrakcyjności produktu.

Pomimo produktów dodatkowych oraz prowizji kredyt i tak wygląda atrakcyjnie względem konkurencji. In minus stanowi fakt, że nie jest skierowany do wszystkich form działalności.